Смертельно смачно: чим люблять поласувати в Єгипті

Олександра Ткаченко
09.08.2017

Щороку Міністерство охорони здоров'я Єгипту попереджає: тримайтеся подалі від вживання фесікх. Це традиційне єгипетське блюдо проводиться з загиблої або ферментованої риби. Цьому дивному ласощів з кефалі вже тисячі років. Але будь-який найменше порушення технології приготування може призвести до отруєння ботулінового токсинами, а в найбільш важких випадках - до смерті. Що ж змушує єгиптян ризикувати життям, кожен раз вживаючи це блюдо?

Історія появи фесікха в Каїрі

Для деяких спеціалізованих магазинчиків попередження Міністерства тільки допомогло швидше розпродати продукцію. Сабрі Шаїн, господар сімейної рибної лавки, сміється: «Ми вважаємо це позитивною рекламою».

egypt (1).jpg

У цього бізнесу багата історія. Близько ста років тому патріарх родини, Мохаммед Шахін, прибув до Каїра з Мінья, розташованого на узбережжі річки Ніл, в верхньому Єгипті. У 1912 році він створив однойменний магазин і став першим фасакхані - людиною, яка спеціалізується на виробництві ферментованої риби. Так і почалася історія сімейної франшизи. Тепер найбільший магазин, відкритий ще в 1955 році, продає ікру, оселедець, кальмарів та інші морепродукти.

egypt (2).jpg

Навколо Каїра є кілька магазинів, які продають фесікх і носять ім'я сімейного бізнесу Шахін, але тільки два з них офіційні. Решта просто хочуть заробити на відомому імені. І це, звичайно йде тільки на шкоду національному ласощів. У 1991 році 18 осіб загинули від вживання фесікх. Придбана в несертифікований магазині, риба стає дуже небезпечною.


Більше про єгипетських вдачі і звичаї читайте тут !


Ставлення єгиптян до незвичайного ласощів

Місцеві жителі купують фесікх тільки в магазинах, що належать сімейної франшизі. Єгиптяни стверджують, що вони не люблять це блюдо, але не можуть перестати його вживати. Це схоже на якийсь наркотичної залежності. Місцеві вживають ферментовану рибу з коричневим хлібом балади, маслом, лимоном і цибулею, щоб трохи пом'якшити різкий смак.

Деякі єгиптяни намагаються відокремитися від національної культури і стати схожими на європейців. Вони називають це Масрі (егіптское) і біє (для низького класу). Вони просто хочуть бути схожими на європейців.

egypt (3).jpg

Це дивне смердюче блюдо ви не знайдете в ресторанах. Але клієнти магазину Шахіна називають ці ласощі одним з найбільш автентичних страв єгипетської культури. Історія створення фесікха починається з часів правління фараонів. Річка Ніл навесні ставала маловодний, залишаючи на узбережжі рибу, що починає гнити. Єгиптяни зазвичай використовують фесікх під час свята Шем-ель-Ніссим (весняне свято, яке відзначають після коптської Пасхи).

egypt (4).jpg

Сабін Шахін розповідає, що пік покупок незвичайної кефалі припадає саме на період перед Шем-ель-Ніссим. Але багато в Каїрі їдять фесікх і рингу - не таке небезпечне блюдо, яке викликає менше суперечок - і в інші свята. Таким чином, виробництво не припиняється і завжди є свіжоприготовлений фесікх.

Стародавній рецепт страви

Сам рецепт досить простий: кефаль, яку місцеві кличуть риба бору, висушується на сонці, а потім поміщається в великих дерев'яних чашах. Тут її заливають спеціальним розсолом, з потрібною концентрацією солі і залишають на 45 днів. Технічно риба залишається сирої, але сіль працює як консервант і запобігає гниттю.

Якщо концентрація розсолу недостатня, або в діжку потрапила мертва риба, яка почала вже гнити, бактерії швидко починають розмножуватися в аеробного середовищі, виділяючи ботулотоксин. Він викликає нудоту і параліч.

Звичайно, необов'язково пробувати в Єгипті все місцеві автентичні страви. Відпочиваючи тут в одному з курортних міст, можна відмінно провести час.

Редакція сайту "Поїхали з нами" настійно просить своїх туристів відмовитися від вживання підозрілих продуктів, від відвідування сумнівних закладів громадського харчування. Це вкрай важливо для збереження здоров'я під час відпочинку. Стаття написана в ознайомлювальних цілях.


 

джерело

Попередня стаття Наступна стаття
Сподобалася стаття? Поділіться нею в соцмережах або підписуйтесь на розсилку!
Ми надсилаємо цікаві статті всього раз на тиждень.
Підписуйтесь на розсилку і отримайте книгу про подорожі!