Що таке франшиза?

Оксана Осмоловская
10.09.2018

Франшиза - це об'єкт возмездного угоди на використання будь-яких матеріальних благ, призначених для ведення бізнесу. Сам процес просування такого бізнесу називається франчайзинг.

Іншими словами, франшиза - це вид бізнесу, що має на увазі часткову передачу прав від франчайзера (сторони, що продає) до франчайзі (купує боку), наприклад, відкриття філії торгової марки. При цьому франчайзер бере на себе всебічну підтримку бізнес-процесу в обмін на роялті (регулярні відрахування) і (або) разовий (паушальний) внесок при продажу.

Об'єктами франчайзингу можуть виступати: бренди, права, методи і технології впровадження бізнесу.

franchisasteps.jpg

Міжнародні франшизи в Україні

У світі покупка франшиз - давня практика ведення бізнесу . В Україні ж міжнародні «стовпи» франчайзингу прийшли відносно недавно. В основному це бренди, пов'язані з громадським харчуванням, продажем косметики, одягу, побутових товарів. Розглянемо найвідоміші з них.

McDonald's.Один з провідних світових франчайзерів. Франшиза МакДональдс - не тільки одна з найдорожчих, але й високоокупаемих. Придбати її досить складно. Проте, кожні 4 години на планеті відкривається новий ресторан МакДональдс. У мережі є навіть свій ВНЗ, що випустив більш ніж 80 000 слухачів за спеціальністю «гамбургерологоія». Щодня компанія продає понад 6 мільйонів гамбургерів! Про рівень франчайзингу МакДональдс красномовно говорить те, що один з ресторанів мережі - в центрі Лондона - належить королеві Єлизаветі.

KFC.Компанія заснована в 1952 році. Головна «фішка» мережі - секретний рецепт надзвичайно смачною панірування, куди входить одинадцять приправ. У 2005 році KFC вперше з'являється в СНД. Компанія виділяється оригінальністю проведених маркетингових івентів, наприклад, «100 тисяч cендвічей для друзeй», в ході якої за одинадцять днів 133 тиcячам зареєстрованим в офіційній групі ресторану в соцмережах були роздані безкоштовні сендвічі.

Domino's Pizza.Бренд з'явився в 1960 році і тепер складається з більш ніж 14 тисяч закладів. Це світовий лідер по доставці піци, а за кількістю закладів посідає друге місце. Славиться своєю відомістю і демократичністю - як щодо клієнтів, так і по відношенню до франчайзі. Тому торгова марка так прижилася в нашій країні. До 2020 року компанія планує відкрити понад 60 закладів по всій Україні.

Burger King.Ця мережа ресторанів, що з'явилася в Майамі в 1954 році, куди менш вимоглива до своїх потенційних франчайзі, ніж МакДональдс або KFC. Так, наприклад, при відкритті другого ресторану паушальний внесок відсутній, а виплата роялті після першої закупівлі товару може побут відстрочена. Мережа охоплює 76 країн, в СНД вперше з'явилася в 2010 році. 90% з 12 тисяч закладів мережі по всьому світу - франчайзинг.

З популярних брендів франшиз в Україні також представлені Gloria Jeans Coffee, Yves Roche, Swarovski, Levi's, Villeroy & Boch.

Франчайзинг в Україні

Головна тенденція українського ринку франчайзингових послуг - постійне зростання, що природно, так як, на відміну від західних країн, ринок знаходиться на стадії розвитку. Також показово, що частка вітчизняних франчайзерів в області виробництва перевищує половину ринку і нині становить майже 60%. У той же час іноземні франчайзери панують тільки в області збуту товарів - це і є світові бренди. Їх частка не перевищує 35%.

Превалювання місцевих франшиз стало в Україні впевненим трендом. Домінуючими сферами тут є сервіси та послуги і різні бізнес-формати (70% ринку). Ще один стійкий український тренд - це використання мобільного маркетингу і соцмереж (наприклад, чек-інів користувачів в Facebook, співпраця з TripAdvisor або Booking.com). Лабільність українського ринку, що проявляється в тенденції до частих ребрендинг, також сприяє розвитку франчайзингу.

Розглянемо популярні сфери, в яких в Україні працюють франшизи:

Товарні франшизи:

1. супермаркети, роздрібні торгові точки продажів. Наприклад, Novus, Еко-лавка. Лідируючі компанії-рітейлери зараз переходять роботі з бізнес-моделлю франшизи.
2. торгівля одягом, взуттям, побутовими товарами: тут переважають іноземні франчайзери. З «своїх» відзначимо бренд CAT ORANGE.
3. виробничі франшизи (пекарні, продуктові цеху, фермерські господарства).
4. регіональні відділення великих інтернет-магазинів.
5. підприємства будівельного бізнесу.

Франшизи сфери послуг:

1. кур'єрські послуги. Безсумнівний лідер тут - ТМ «Нова пошта».
2. здоров'я, краса, спорт: відкриття численних фітнес-центрів (наприклад, Fit Curves), косметичних салонів, салонів краси (масаж, СПА), перукарень, міні-лікарень або медичних лабораторій (Synevo), пунктів спортивного харчування.
3. фінансові компанії (в основному кредитні), ломбарди. Визнані лідери франшиз тут - ломбарди «Благо», «Діамантовий дім».
4. нарешті, фастфуди і громадське харчування, де зосереджена основна частка франшиз на ринку: всілякі піцерії, суші, мережі ресторанів - наприклад, Celentano, Crema Caffe Mafia, Сушия, Якіторія, Freshline, мережа ресторанів «Козирна Карта».
5. освіту: всілякі курси, школи для дітей, мовні школи, центри розвитку.
6. туристичні компанії (Поїхали з нами, TEZ Tour, TUI і ін.)

Останнім часом намітилася тенденція так званого «мультиформатного франчайзингу»: коли франчайзі купує відразу кілька франшиз. Наприклад, львівський «Хoлдінг емoцій! FEST »пропонує цілий« пакет »закладів по франшизі:« Львівська кoпальня кави »,« Львівська майстерня шокoладу »,« П'янa Bішня »,« Львівськi пляцки »і« Кнігaрня-кав'ярня Відавніцтвa Старoго Лева ».

franshizaplan.jpg

Франшиза «Поїхали з нами»

Туристичне агентство «Поїхали з нами» - один з флагманів української туристичної галузі. Компанія була відкрита в 2004 році. За більш ніж 13 років її існування професіонали, що працюють в агентстві, продали більш ніж 900 тисяч турів в найкрасивіші місця світу. Кількість офісів «Поїхали з нами» в 78 українських містах перевищило 300. За цими показниками компанія лідирує на ринку туристичних послуг в Україні.

Щомісяця по країні відкривається 3-4 нових офісу «Поїхали з нами». Агентство є власником двох самих розкручених туристичних сайтів українського інтернету - www.poehalisnami.ua і www.turne.com.ua, що є дуже вагомим зброєю в залученні клієнтів.

З вересня 2008 року «Поїхали з нами» запустила програму франчайзингу. Чи ви вже існуючим туристичним агентством або новоствореною компанією - покупка франшизи «Поїхали з нами», при дотриманні деяких умов, для вас однаково реальна. Разом з франшизою покупець отримує такі преференції:

- Рівноцінна партнерство з добре відомою, популярною торговою маркою, згідно з єдиними стандартами ведення бізнесу і найостаннішим інноваціям у сфері туризму.

- Повна передача накопиченого в уже працюючих офісах досвіду. «Поїхали з нами» ділиться усіма своїми знаннями з франчайзі: навчає керівників, менеджерів, персонал, проводить тренінги та семінари, а для запуску нового відділення надає «стартову команду» зі своїх професіоналів.

- Підтримка на всіх етапах становлення фірми-франчайзі: фахівці з маркетингу, CRM, HR, фінансів завжди готові прийти на допомогу у вирішенні проблем, які виникають у покупця.

- При необхідності, всі фінансові розрахунки, пов'язані з відкриттям і подальшим функціонуванням франчайзі-філії, компанія може взяти на себе. Також покупець-франчайзі отримує «в доважок» вже налагоджену систему роботи з клієнтурою.

- Дрібні преференції, такі як отримання документів для реєстрації, юридичні консультації з конкретних питань, можливість продавати квитки без акредитації (через головний офіс), постійний доступ до оновлень бази готелів і перельотів, ексклюзивні умови співпраці з туроператорами (підвищена комісія), надання всіх рекламних матеріалів та іншої інформаційної продукції.

Умови франшизи від «Поїхали з нами» можна умовно розділити на фінансові та умови, пов'язані з місцем розташування і розміром офісу. Почнемо з останніх. Приміщення під офіс повинно мати площу від 20 до 100 кв. м. і перебувати на першому або другому поверсі. Розташування офісу дуже бажано в центральній частині міста населенням не менше 50 тис. Жителів, в місці, де проходить багато людей. Якщо населення міста перевищує більше 100 тисяч чоловік, можливо відкриття другого відділення, але не менше ніж в 500 метрах від першого.

Фінансові умови «Поїхали з нами» досить демократичні: мінімальний розмір інвестицій, які вимагає франшиза, це 150 тис. Грн. Причому дана сума вже враховує паушальний внесок (40 тис. Грн для районних центрів, 60 тис. Грн - для обласних, 80 тис. Грн - для міст-мільйонників і 100 тис. Грн - для Києва). У залишок суми включені всі інші витрати.

Щомісячне роялті від франчайзі фіксується на рівні 1-2% від обороту. Також в роялті додатково входить відсоток від комісії туроператорів. Якщо привести приблизні підрахунки в доларах, то паушальний внесок становитиме 3000 у.о., роялті - від 150 у.о. в місяць (плюс 200-300 у.о. на рекламні збори), а загальний обсяг первинних інвестицій буде перебувати в межах 10 тис. у.о.

Основний прибуток «Поїхали з нами» отримує від роялті, а не від початкових внесків, тому компанія зацікавлена в якісній роботі своїх франчайзі. З цієї ж причини тактика «продати і забути» (на жаль, багато франшизи в Україні реалізуються саме за таким сценарієм) агентству невигідна.

Що стосується окупності бізнесу, то при успішному старті півроку - реальна цифра, щоб вийти, так би мовити, «в нуль». Однак з моменту, коли рішення про покупку франшизи вже прийнято, підготовчі роботи перед запуском нового офісу складатимуть, як правило, ще 2-4 місяці.

Попередня стаття
Сподобалася стаття? Поділіться нею в соцмережах або підписуйтесь на розсилку!
Ми надсилаємо цікаві статті всього раз на тиждень.
Підписуйтесь на розсилку і отримайте книгу про подорожі!
Хочете першими дізнаватися
про гарячі тури?
Приєднуйтесь до групи Viber, де наші менеджери щодня публікують найвигідніші варіанти відпочинку від всіх туроператорів!
Приєднатися