Бізнес по франшизі

Оксана Осмоловская
30.08.2018
Бізнес по франшизі, або франчайзинг - це популярна нині система ділових взаємин, коли між двома самостійними сторонами укладається договір платного надання однією стороною (що володіє, як правило, впізнаваною торговою маркою і хорошою репутацією) схему ведення бізнесу і необхідний для цього інструментарій іншій стороні для виходу на ринок і подальшого отримання прибутку.

При цьому друга компанія буде вважатися провідною бізнес по франшизі, або франчайзі, а компанія, що надає послуги - франчайзером. За «користування» бізнес-моделлю франчайзі платить роялті (щомісячний відсоток з обороту) франчайзеру, а також одноразовий початковий внесок.
За такою схемою працюють багато українських і міжнародних компаній. Найбільш яскраві представники - фастфуди McDonald's,Domino's Pizza, мережа ресторанів «Козирна Ката», ритейлерNovus, кур'єрська служба Нова Пошта, і інші.

franchaisinginfographic.jpg

Переваги та недоліки франчайзингу

80% бізнесу США і 67% бізнесу Європи працюють по франчайзингу. В Україні цей показник становить поки що не більше 30%, але неухильно зростає, бо франчайзинг в нинішніх умовах ринку має масу переваг. Отже, в чому ж плюси ведення бізнесу по франшизі?

1. Низькийфактор ризику.Бізнес, який вже стабільно працює багато років, помножений на ім'я бренду, має мінімальні шанси розоритися на і максимальну стійкість до конкуренції і форс-мажорів. Чого не скажеш про бізнес «з нуля» - сумна статистика невблаганно свідчить, що провал такого починання на перших порах найімовірніше, ніж закриття бізнесу по франшизі. П'ятирічний термін виживаності проходить лише мала дещиця самостійних «стартапів».

2. Впізнаваність бренду.Тут все очевидно: вже завоював довіру на ринку бренд приносить більш високі доходи (а саме такі компанії в більшості своїй і пропонують франчайзинг), ніж нікому не відома нова (а можливо і регіональна) торгова марка.

3. Чітке територіальний розподіл, який виключає можливість конкуренції.У всіх без винятку договорах франшизи однозначно прописана територія ведення бізнесу для даного франчайзі. В рамках створюються умови для розвитку і успішного зростання бізнесу. Найчастіше йдеться про ексклюзивне право вести бізнес в регіоні, а ось вийти за обумовлені рамки франчайзі не може. У той же час, самостійне заняття бізнесом має на увазі, що в будь-який момент на «вашої» території раптом виникне конкурент.

4. Швидка розкрутка бізнесу.Просування власної самостійної торговельної марки - справа клопітка, дороге, довгий, а головне - немає ніякої гарантії на успіх. У разі ж придбання відомого бренду з високим індексом довіри перші великі прибутки можуть нагрянути навіть через пару днів.

5. Низькі витрати на маркетинг і рекламу.Як правило, всі рекламні та маркетингові питання при франчайзинг так чи інакше контролює компанія-франчайзер. Також в рамках рекламних івентів франчайзером надається обладнання та атрибутика. Все це, як правило, компенсується паушальний платежем і частково роялті. Це суми, абсолютно не порівнянні з тими, які витрачаються, коли рекламні кампанії проводяться самостійно.

6. Фактор навчання.У бізнесі головна цінність - це досвід, а напрацьовується він роками. Варіант покупки франшизи - шанс цього уникнути. Грунтуючись на власному реальному досвіді, франчайзер сам навчає франчайзі, проводячи різні курси, тренінги, майстер-класи, консультації, роздаючи необхідні навчальні матеріали. Таким чином, франчайзі не доводиться витрачати роки для придбання необхідних для даного бізнесу навичок. Компанія-франчайзер також надає всебічну підтримку в разі проблем, юридичну і технічну допомогу.

Де плюси, там і мінуси. Франчайзинг - не виняток:

1.Тиск і тотальний контроль з боку франчайзера.Деякі договору франшиз містять в собі воістину рабські умови для франчайзі: правовласник отримує позамежні прибутку, а покупець уколює 24 години на добу 7 днів на тиждень в режимі «крок вліво - розстріл». При цьому франчайзер контролює кожну дрібницю і вимагає постійно підвищувати доходи.

2.Неможливість маневрування, відсутність гнучкості.Використання чужого досвіду для отримання прибутку - це, безумовно, економія часу і коштів, ось тільки такий режим дуже швидко відучує бізнесмена бути гнучким, маневреним, отримувати власний досвід, приймати власні рішення і вчитися на власних помилках. Все що потрібно від франчайзі - це неухильно і беззаперечно виконувати всі рекомендації «господаря». При цьому самостійний розвиток франчайзі дуже часто глушиться і зводиться нанівець чітким регламентом співпраці.

3. З попереднім пунктом перетинається і питаннявідсутності креативу в бізнесі.Будь-франчайзинг - автоматизована донезмоги, консервативна система. Творчість і креативність у франчайзі рідко вітаються і, як правило, їм не дають ходу.

4.Висока вартість франшизи.Незважаючи на очевидну вигоду франшизи перед «вільним плаванням», багато ділки просто не в змозі викласти разово всю суму покупки. При самостійному розвитку бізнесу кошти вкладаються поступово, розподіляючи між поточними потребами. Якщо ж при франчайзинг йдеться про ексклюзивні права, суми виявляються непідйомними навіть для досвідчених бізнесменів.

5.Неможливість самостійного вибору постачальників.Як правило, закупівлі товару, послуг або обладнання франчайзі здійснює в примусовому порядку і виключно у партнерів франчайзера, не маючи права на вибір.

6.Штрафи за порушення умов договору франшизи.Пункт не очевидний і не обов'язковий, але більшість франчайзерів передбачає це при складанні договору. Штрафи або пеня, наприклад, за несвоєчасну виплату роялті можуть досягати астрономічних сум.

franshizaarrow.jpg


Франшиза «Поїхали з нами»: легко і доступно

Купівля відомого туристичного бренду стає все більш поширеною практикою за кордоном і в Україні. Франчайзинг в туризмі унікальний тим, що для просування такого бізнесу не потрібно спеціальних знань - в принципі, стати франчайзі і вести свою справу може навіть новачок в цій галузі.
Більшість великих мереж туристичних агентств зараз розвиваються виключно завдяки франчайзингу. Ця тенденція дуже стійка. Так, в Америці це, наприклад, Woodside travel і Uniglobe travel, в Європі TUI (представлена також в Україні) або Nekkerman. В Україні франчайзинг пропонують, крім TUI, також компанії «Поїхали з нами», Tez Tour, «Куди завгодно», «Join UP!» та інші.

Як правило, зацікавленість у веденні туристичного бізнесу по франшизі виникає тоді, коли майбутній франчайзі вже прорахував або пізнав на практиці вартість і можливості відкриття і розвитку самостійного туристичного бізнесу, які, на жаль, для представників дрібного бізнесу неприйнятні. Сучасні тренди такі, що без покупки франшизи тепер практично неможливо відкрити нову турфірму.

Найуспішніші кейси по впровадженню туристичного франчайзингу в Україні демонструє агентство «Поїхали з нами», що працює на профільному ринку з 2004 року. Пропонуючи повний спектр туристичних послуг і демонструючи націленість на роботу з клієнтами, агентство за 4 роки завоювало відмінну репутацію і в вересні 2008 року почав пропонувати до продажу франшизу. Вартість її придбання - до 10 000 доларів при роялті до 2%, а окупність наступає вже на першому році роботи, в кращому випадку - через 4-6 місяців. Мінімальна сума, необхідна для відкриття франшизи в Києві - від 150 000 грн.

Після попереднього знайомства і вибору приміщення укладається договір входження в мережу. У ньому визначається територія ведення бізнесу, фінансові, а також інші умови. Далі починається відбір і навчання кадрів - керівників, юристів, маркетологів, бухгалтерів, менеджерів з продажу. Впровадження фірмового стилю компанії відбувається поступово. Запускається реклама в ЗМІ, в Інтернеті, на вулицях, виготовляються рекламні матеріали. Зазвичай від моменту зацікавленість туристичної франшизою до запуску повноцінно функціонуючого туристичного агентства проходить до чотирьох місяців.

Як тільки франчайзі починає отримувати прибуток, починається виплата роялті. Прибуток туристичного агентства-франчайзі складається з частки від продажу турів, яку виплачують туроператори - партнери правовласника. Плюс співпраці з «Поїхали з нами» в тому, що відсоток виплат туроператорів вище, ніж середній по ринку, і становить приблизно 10-12%. Мінімальна кількість проданих турів в день для франчайзі в ідеалі становить 4-5 і більше.

Співпраця з розкрученим брендом, таким як «Поїхали з нами», вже через півроку йде на користь іміджу і гаманцю франчайзі, підвищуючи його репутацію і довіру з боку клієнтів і з боку контролюючих органів, що в українських реаліях важливо. «Поїхали з нами» надає підтримку своїм франчайзі протягом терміну співпраці.

Туристичний бізнес має і свої особливості, до яких треба бути готовими, щоб не втратити гроші, а то і компанію. У торгівлі турами існують так звані «мертві сезони», коли потік клієнтів різко зменшується і продажі падають. У ці періоди навіть великі компанії можуть зазнавати збитків. У році таких періоду два - це березень-квітень і жовтень-листопад. Але якщо великі турагенції легко відбивають «мінус» в наступні місяці, то у початківців невеликих компаній-франчайзі можуть бути проблеми.

Цей фактор слід врахувати при плануванні витрат і складанні графіка виплати роялті. Як уникнути таких ситуацій, залучити клієнтів, а також багатьом інших премудростей - все це дізнаються менеджери компаній-франчайзі на спеціальних курсах навчання, що проводяться «Поїхали з нами». У деяких особливо складних випадках, наприклад, якщо старт роботи турагентства-франчайзі доводиться якраз на «мертвий» сезон, «Поїхали з нами» навіть відправляє до них спеціальну «пускову команду».
Наступна стаття
Сподобалася стаття? Поділіться нею в соцмережах або підписуйтесь на розсилку!
Ми надсилаємо цікаві статті всього раз на тиждень.
Підписуйтесь на розсилку і отримайте книгу про подорожі!
Хочете першими дізнаватися
про гарячі тури?
Приєднуйтесь до групи Viber, де наші менеджери щодня публікують найвигідніші варіанти відпочинку від всіх туроператорів!
Приєднатися